KA-6. Vzdělávací kurz pro poradenské pracovníky
Popis KA:
KA je zaměřena na přípravu a ověření postupů, které vyplývají z KA č. 1, 2, 3, 4 a 5. Kurz bude připraven ve dvou cyklech. První proběhne ještě v termínu vypracovávání uvedených KA a, mj., bude v rámci kurzu vytvořen prostor na výměnu zkušeností sledujících parametry navrhovaných změn. Již v této době budou účastníci – poradenští pracovníci SPC – vzděláváni odborníky zabývajícími se diagnostikou, poradenstvím, komunikací s žáky s jednotlivými postiženími. Kurz bude probíhat celkem 18 měsíců (zahrne první až třetí rok projektu). Budou připraveny rámcové učební texty pro účastníky. Účastnit se bude nejméně 100 účastníků z celé České republiky (v souladu s pravidly OPVK mimo Prahu). Část vzdělávacího kurzu bude zaměřena na popis současných změn ve filozoficko-metodickém přístupu ke klientům (část informativně-formativní a psycho-pedagogická). Podstatná a stěžejní část kurzu vybaví participienty kurzů diagnosticko-intervenčními manuály a metodami (část edukačně-výcviková), které vznikly v rámci plnění klíčové aktivity č. 1. Praxe takto připraveného poradenského pracovníka by pak směřovala k diagnostikování míry potřebné podpory (světová autorita AAMR již v roce 2004 standardizovala manuál SIS – Supports Intensity Scale).
V kurikulu kurzu je prostor pro samostatnou práci a případové studie účastníků. Kurz nemá za cíl nahrazovat obecné vzdělání poradenských pracovníků. Je určen pro zvýšení jejich kompetencí – ve směru a intencích podaného projektu. Jako takový je nezbytný pro ověření nových „institutů“, s nimiž KA projektu počítají!
Výstupy KA:
Výstupem této klíčové aktivity je jednak:
- vytvoření kurikula nového specializačního vzdělávacího kurzu pro poradenské pracovníky SPC, které již bude zahrnovat zkušenosti projektu (a jeho nové instituty)
- proškolení nejméně 100 poradenských pracovníků SPC pro práci se žáky se z.p. podle jednotlivých druhů zdravotního postižení a nově vytvořeného katalogu (stupňů) speciálních vzdělávacích potřeb.
Konkrétním přínosem (svého druhu výstupem) bude zvýšení poradenské a diagnostické schopnosti účastníků kurzu a následně zlepšení této oblasti činnosti v SPC odkud pocházejí. Kurikulum kurzu bude obsahovat i metodická doporučení pro lektory, anotace disciplin a metodická doporučení k výuce. A bude tak využitelný dalšími pořadateli – v souvislosti s předpokládaným šířením výstupů KA 1 a 2 tohoto projektu. Kurikulum bude k dispozici na webu projektu všem školským poradenským zařízením v České republice.
Informace:
- Kurikula vzdělávacího kurzu pro poradenské pracovníky
- Termíny vzdělávacích kurzů:
NC